تصمیم آمریکا برای ارائه بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین با انتقادهای بین‌المللی مواجه شد و دبیرکل سازمان ملل تمایل خود را برای عدم استفاده از این سلاح‌ها در میدان ابراز کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که او “نمی‌خواهد از مهمات خوشه‌ای به طور مداوم در میدان جنگ استفاده شود.”
دیده‌بان حقوق بشر نیز معتقد است که «انتقال این سلاح‌ها به اوکراین ناگزیر باعث رنج طولانی‌مدت غیرنظامیان خواهد شد.»
عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا «باید متوجه شود که هر تصمیمی که اجازه استفاده گسترده از بمب‌های خوشه‌ای در این جنگ را بدهد، به یک نتیجه مورد انتظار یعنی کشتار اضافی غیرنظامیان منجر خواهد شد.»
این سازمان بین‌المللی افزود: “مهمات خوشه‌ای یک سلاح بی‌رویه است که خطر بزرگی برای جان غیرنظامیان حتی مدت‌ها پس از پایان درگیری ایجاد می‌کند.” وی تاکید کرد که استفاده از آنها “با قوانین بین‌المللی مطابقت ندارد.”
ائتلاف بین‌المللی ممنوعیت بمب‌های خوشه‌ای با اعلام اینکه از این تصمیم شوکه شده،‌ گفت: این تصمیم باعث تلفات وحشتناک غیرنظامیان خواهد شد.
پل هانون، معاون رئیس ائتلاف ممنوعیت مهمات خوشه‌ای، گفت: تصمیم دولت بایدن برای تحویل دادن مهمات خوشه‌ای چه بلافاصله پس از استفاده و چه در طول سال‌ها منجر به تلفات وحشتناکی در میان جمعیت غیرنظامی اوکراین خواهد شد.
هانون در بیانیه این ائتلاف افزود: «استفاده از مهمات خوشه‌ای آلودگی کامل اوکراین به مواد منفجره و مین‌های زمینی را افزایش می‌دهد.»
در بیانیه ائتلاف بین‌المللی برای ممنوعیت بمب‌های خوشه‌ای همچنین آمده است که «کشورهای شرکت کننده در کنوانسیون بمب‌های خوشه‌ای باید با هرگونه انتقال یا استفاده از این نوع سلاح‌ها مخالفت کنند.»
ائتلاف همچنین از همه طرف‌های درگیری در اوکراین خواست «به دلیل آسیب‌های مورد انتظار برای غیرنظامیان از این سلاح استفاده نکنند.»
کاخ سفید روز جمعه رسما اعلام کرد که با تحویل بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین موافقت کرده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد: «من به توصیه وزارت دفاع (پنتاگون) در مورد ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین عمل کردم و تصمیم بسیار دشوار بود.
پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که بسته جدیدی از کمک‌های نظامی به اوکراین را به ارزش 800 میلیون دلار شامل مهمات خوشه ای ارائه خواهد کرد.
پنتاگون گفت: «این بسته سامانه‌ها و مهمات توپخانه‌ای اضافی، از جمله مهمات دو منظوره، بسیار مؤثر و قابل اعتماد متعارف (خوشه‌ای) را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد، که برای آن دولت به طور گسترده با کنگره و متحدان و شرکا مشورت کرده است. این بسته همچنین شامل مهمات دفاع هوایی اضافی، خودروهای زرهی، سلاح‌های ضد تانک و سایر تجهیزات است.»
پیش از این، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا از تصمیم واشنگتن برای ارائه این مهمات به اوکراین خبر داد و در عین حال خاطرنشان کرد: «ما از خطر بمب‌های خوشه‌ای برای غیرنظامیان آگاه هستیم و به همین دلیل این تصمیم را تا زمانی که ضمانت‌نامه‌ای از اوکراین دریافت کنیم، به تعویق انداختیم.»
وی ادعا کرد: “ما به اوکراین مهمات خوشه‌ای ارائه خواهیم کرد زیرا روسیه قبل از آنها در عملیات نظامی خود استفاده می‌کند.” وی با اشاره به اینکه ما به دنبال آغاز جنگ جهانی سوم نیستیم. تاکید کرد: “ما قبل از موافقت با ارائه مهمات خوشه‌ای به کی‌یف با متحدان خود مشورت کردیم. کار سختی بود و به همین دلیل آن را به تعویق انداختیم.”
کاخ سفید ادعا می‌کند که اوکراین از مهمات خوشه‌ای در خاک خود استفاده خواهد کرد، به گونه‌ای که خطرات را برای ساکنانش به حداقل برساند.
واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد یک روز قبل از این تصمیم تاکید کرد، انتقال چنین تسلیحاتی از سوی واشنگتن به کی‌یف گام دیگری در جهت تشدید درگیری خواهد بود.
بمب‌های خوشه‌ای بر اساس یک کنوانسیون بین‌المللی که توسط ۱۲۳ کشور تصویب شده است، ممنوع است؛ اما آمریکا و اوکراین طرفین آن نیستند.
مسکو در بهار گذشته یادداشتی را درباره انتقال تسلیحات به اوکراین به کشورهای ناتو ارسال کرد. روسیه بارها اعلام کرده که هرگونه ارسال تسلیحات به کی‌یف به یک هدف قانونی برای ارتش روسیه تبدیل خواهد شد.
انتهای پیام

source

توسط postbin