ایسنا/خراسان جنوبی استاندار خراسان جنوبی گفت: عملیات اجرایی بزرگترین واحد فرآوری مس و طلای شرق کشور به زودی آغاز می‌شود.
جواد قناعت، امشب ۲۷ تیر به تشریح نتایج دیدارش با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خوارزمی پرداخت و اظهار کرد: این واحد فرآوری در خراسان جنوبی احداث می‌شود.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه واحد فرآوری کنستانتره مس و طلا از پروژه‌های زیرساختی استان است، تصریح کرد: این پروژه مهم و اساسی در تولید، اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و فرآوری مواد معدنی استان نقش بسزایی خواهد داشت.
استاندار با بیان این که در حال حاضر واحد فرآوری و کنستانتره مس و طلا نداریم، اظهار کرد: این پروژه از مهمترین و بزرگترین کارهایی است که در حوزه فرآوری در استان انجام خواهد شد.
قناعت با ذکر این نکته که تفاهم نامه و قرارداد مربوط به اجرای این پروژه ظرف یکی دو هفته آینده منعقد می شود، اظهار امیدواری کرد: عملیات اجرایی واحد فرآوری کنستانتره مس و طلای شرق کشور در هفته دولت آغاز شود.
به گفته وی؛ این پروژه توسط شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی با افق ۲۵ ساله در بهره برداری از واحد طلا و مس  اجرا می‌شود.
وی با اشاره به این‌که اجرای این پروژه برای بیش از هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی به همراه دارد، گفت: شرکت سرمایه گذاری خوارزمی برای اجرای این پروژه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه می‌کند.  
استاندار با تأکید بر اینکه در این جلسه درخصوص توسعه مجتمع طلای شادان نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شد، گفت: به زودی شاهد افتتاح دو خط تولیدی جدید در واحد طلای شادان خواهیم بود.
قناعت با ذکر این نکته که معدن از پیشران‌های اقتصادی استان است، توجه به توسعه زیرساخت‌های معدنی و ایجاد واحدهای فرآوری کانی‌های معدنی را از برنامه های اولویت دار استان برشمرد.
استاندار خراسان جنوبی گفت: دامنه فعالیت‌های شرکت توسعه معادن و فلزات ایران، در استان افزایش می‌یابد. 
قناعت خاطرنشان کرد: در ادامه پیگیری‌های مسایل استان و رایزنی‌هایی که در زمینه جلب و جذب سرمایه گذاران دارای اهلیت و صلاحیت انجام می‌شود، نشست بسیار مؤثری با دکتر سعد محمدی مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات ایران برگزار شد. 
وی تصریح کرد: در این دیدار، ضمن تشکر از فعالیت‌های مؤثر شرکت توسعه معادن و فلزات ایران در استان، سرمایه گذاری های بیشتر این مجموعه در حوزه ایجاد واحدهای صنعتی و معدنی جدید در خراسان جنوبی مطالبه شد. 
استاندار با بیان اینکه ما در استان خراسان جنوبی، ظرفیت‌های ارزشمندی از معادن کک و زغال سنگ داریم که در خلوص مواد معدنی بی نظیر هستند، گفت: کک، ماده اولیه صنایع زیادی است و در نیروگاه ها نیز کاربرد دارد، لذا فرآوری آن می تواند ارزش افزوده بالایی به همراه داشته باشد. 
قناعت ادامه داد: در همین راستا با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و به همت مدیران استان، چرخ کک در طبس به حرکت درآمد و شتاب گرفت که این اقدام می تواند نویدبخش توسعه در بخش معادن طبس باشد. 
وی با اشاره به فعال بودن باطری‌های یک و دو در زغال سنگ طبس، متذکر شد: باطری‌های ۳ و ۴ ظرف چند روز گذشته وارد فاز فعالیت شد. 
به گفته وی؛ بنا به قول مساعد مدیر عامل شرکت توسعه معادن و فلزات ایران، باطری‌های ۵ و ۶ نیز به زودی به مجموعه اضافه خواهند شد. 
استاندار از قول مساعد مدیرعامل شرکت توسعه معادن و فلزات ایران برای تولید ۴۵ مگاوات برق در طبس نیز خبر داد و گفت: بنا به مذاکرات صورت گرفته در این جلسه، بسته سرمایه گذاری شرکت توسعه معادن و فلزات ایران در حوزه فرآوری معدنی به ویژه در سیلیس، فیبر نوری، مس، روی و زغال را در استان فراهم می‌کنیم. 
قناعت ادامه داد: این بسته ظرف چند روز آینده آماده شده و جهت بررسی‌های اولیه و آماده شدن تفاهم نامه های مرتبط به شرکت توسعه معادن و فلزات ایران ارائه خواهد شد. 
وی اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک شاهد انعقاد این تفاهم نامه و توسعه سرمایه گذاری های شرکت توسعه معادن و فلزات ایران در خراسان جنوبی باشیم. 
به گفته وی؛ مدیران شرکت های وابسته به این هلدینگ که در جلسه حضور داشتند، در زمینه تحقق این تفاهم نامه و کمک به توسعه واحدهای صنعتی و معدنی در استان قول مساعد دادند. 
استاندار خراسان جنوبی همچنین از نتایج دیدار خود با دکتر آقاجانلو مدیرعامل شرکت فولاد ایران گفت: زنجیره فولاد قاینات در قالب سه پروژه مهم تکمیل می‌شود. 
قناعت خاطرنشان کرد: فاز اول مجتمع فولاد قاینات (تولید آهن اسفنجی) در جریان سفر دوم رئیس جمهور به استان، وارد فاز بهره‌ برداری شد و هم اکنون در حال فعالیت است. 
وی با بیان اینکه در مراسم افتتاح فاز اول مقرر شد فاز دوم ( واحد تولید شمش و فولادسازی) هفته دولت امسال به بهره برداری برسد، اظهار کرد: گزارش های دریافتی نشان می دهد بنا به دلایلی، روند اجرای فاز دوم با کندی همراه است. 
به گفته وی؛ دیدار ما با دکتر آقاجانلو به جهت بررسی آخرین وضعیت فولاد قاینات و راهکارهای رفع موانع از مسیر اجرای فاز دوم و شتاب پروژه انجام شد. 
استاندار با اشاره به سفر قریب الوقوع مدیرعامل شرکت فولاد ایران به استان خراسان جنوبی، گفت: تمام تلاش بر این است که فاز دوم( واحد تولید شمش و فولادسازی یا واحد ذوب و ریخته گری) هفته دولت یا حداکثر دهه فجر ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد. 
قناعت از برنامه‌های استان برای توسعه مجتمع فولاد خبر داد و گفت:  عملیات اجرایی واحد فرآوری آهک هیدراته با بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در جوار مجتمع فولاد قاینات تا چند ماه آینده آغاز می‌شود. تا چند ماه آینده هم شاهد آغاز عملیات اجرایی فاز سوم(خط نورد فولاد) و به عبارتی تکمیل زنجیره تولید فولاد در استان خواهیم بود. 
به گفته وی؛ اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این فاز، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. 
استاندار، فولاد را از صنایع آب بر عنوان کرد و گفت: برای تأمین آب مورد نیاز مجتمع و رفع دغدغه مردم نیز برنامه ریزی شده است. 
قناعت تصریح کرد: با انعقاد قرارداد بین شرکت های فولاد و آب و فاضلاب و با هزینه کرد بیش از هزار میلیارد تومان، تصفیه خانه فاضلاب قاین اجرا می‌شود. پساب فاضلاب قاین، تأمین کننده نیاز آبی مجتمع فولاد است. 
انتهای پیام 

source

توسط postbin