ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس پلیس فتای استان کهگیلویه‌ و بویراحمد از شناسایی فردی که با درج آگهی فروش سوالات کنکور در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به کلاهبرداری چند صد میلیونی کرده بود، خبر داد.
سرهنگ “سید مهدی عمران فر” در تشریح این خبر گفت: فردی به اداره پلیس مراجعه و عنوان کرد طی وبگردی در برنامه اینستاگرام با پیجی روبرو شدم با تبلیغ دسترسی به سوالات کنکور و تضمین قبولی در آزمون سراسری و نیز معرفی به دانشگاهای معتبر بنابراین پس از ارتباط با ایشان ضمن واریز مبلغی به حساب اعلامی از سوی گرداننده صفحه مربوطه دیگر جوابگوی نبوده اند.
وی افزود: در همین راستا موضوع به صورت تخصصی در دستور کار کارشناسان اداره مبارزه با جرایم سایبری پلیس فتا استان قرار گرفت که مشخص شد شاکی پس از اعتماد بی جا به تبلیغات انجام گرفته از سوی فرد کلاهبردار در اینستاگرام جهت خرید سوالات کنکور مبلغ یک صد میلیون ریال به حساب وی واریز و به این طریق مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.
رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: فرد کلاهبردار پس از دریافت وجه جهت اعتماد سازی بیشتر شاکی را در یک گروه تلگرامی عضو و بیان کرده بود که چند ساعت قبل از برگزاری آزمون سوالات را از طریق همین کانال برای وی و تعداد دیگری از افراد عضو ارسال خواهد کرد که متاسفانه پس از برگزاری آزمون مشخص شد این اقدامات واهی بوده و صرفا به قصد کلاهبرداری انجام شده است.
عمران فر با بیان اینکه با توجه به دستگیری این فرد و محرز شدن کلاهبرداری بیش از سه میلیارد ریالی با این شگرد و اینکه افراد بیشتری در سطح کشور به این طریق مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند، توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب تبلیغات و آگهی های انتشار یافته در شبکه های اجتماعی بخصوص شبکه های اجتماعی خارجی تحت هر عنوانی را نخورده و در مواجهه با این تبلیغات قطع به یقین با شگردهای کلاهبرداران و مجرمین سایبری روبرو خواهند شد چرا که مجرمان سایبری هرساله قبل از برگزاری کنکور با جعل هویت و با ادعای واهی دسترسی به سؤالات آزمون سراسری یا ارتباط و همکاری با طراحان سؤال‌، اقدام به کلاهبرداری از داوطلبان کنکور می‌کنند.
وی  تصریح کرد: داوطلبان و والدین آنها باید در مورد عضویت در برخی کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی دقت لازم را داشته باشند و عضویت و همکاری با برخی از این کانال‌ها و گروه‌ها که به دنبال برنامه‌ریزی برای تقلب و تخلف در آزمون‌ها هستند، به محرومیت از آزمون و اخراج از دانشگاه در صورت ورود می‌انجامد و صرفا با تکیه بر دانش و معلومات خود در کنکور شرکت کنند.
عمران فر تصریح کرد: ضمنا کانال هایی که در زمان کنکور اقدام به فروش سوالات جعلی می کردند هم اکنون و پس از اتمام آزمون سراسری با شگردهای دیگری از قبیل فروش صندلی و تغییر رتبه در سازمان سنجش در کانال ها و صفحات اجتماعی مجددا اقدام به تبلیغ می کنند که خانواده ها باید نسبت به این موضوع هم هوشیار باشند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، رئیس پلیس فتا استان کهگیلویه و بویراحمد از شهروندان خواست: هشدارهای پلیس فتا را جدی گرفته و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
انتهای پیام

source

توسط postbin