بیزنس اینسایدر در گزارشی نوشت: جنگنده‌های روسی در ژوئیه سال جاری میلادی چندین بار با پهپادهای نظامی آمریکا بر فراز سوریه روبرو شده‌اند که در نتیجه آن، دستکم در یک مورد یک پهپاد آمریکایی تا حدی آسیب دید؛ اینها همگی نشان از قدرت‌نمایی روسیه در مقابل نیروی هوایی آمریکا دارد.
به گزارش ایسنا، این پایگاه خبری آمریکایی همچنین نوشت، مقام‌های پنتاگون از این رویدادهای مکرر خسته و ناامید شده و خلبان‌های روسی را بابت رفتارهای خطرناک و بی‌مهابایشان نقد می‌کنند. از طرفی آنها روسیه را بابت مداخله در فعالیت پهپادها در “ماموریت‌های مقابله با تروریسم” آنها متهم کرده‌اند.
کارشناسان نظامی گفته‌اند، یکسری دلایل پشت افزایش این رفتار تهاجمی هست که شامل جبران نقص‌های نظامی روسیه در اوکراین و تمایل برای قدرتنمایی در منطقه‌ای است که در آن از قدرت برخوردار است.
“نیکولاس لوکر”، کارشناس سیاست خارجی روسیه در مرکز امنیت نوین آمریکا گفت: مسکو فعالیت‌هایش در سوریه را در منطقه‌ای می‌داند که واقعا قدرت و نفوذ جهانی روسیه را بیان می‌کند. مسکو واقعا قادر است تا امور بین‌المللی را بر اساس منافع خود در آنجا شکل دهد.
هم آمریکا و هم روسیه در سوریه حضور نظامی دارند. آمریکا بدون اجازه از دولت سوریه، حدود ۹۰۰ سرباز در عملیات ادعایی مقابله با تروریسم علیه داعش دارد درحالی‌که مسکو می‌گوید به دمشق برای استقرار صلح در این کشور کمک می‌کند. واشنگتن و مسکو به طور عمده از برخورد با یکدیگر برای چهار سال امتناع کردند، اما روابطشان پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه گذشته میلادی پر تنش شد.
فرماندهی مرکز فرماندهی نیروی هوایی آمریکا موسوم به “AFCENT” در بیانیه‌ای مدعی شده است: بی‌توجهی آشکار جنگنده روسی به ایمنی پرواز، ماموریت ما را برای تضمین شکست پایدار داعش کاهش می‌دهد. ما از نیروهای روس می‌خواهیم تا هرچه سریعتر این رفتار بی ملاحظه و غیر حرفه‌ای را متوقف کنند.
مسکو در این ماه پهپادهای بیشتری را هدف قرار داد. نیروی هوایی ایالات متحده در اواسط ژوئیه مدعی شد یک سوخو-۳۵ روسی با یک هواپیمای جاسوسی MC-۱۲ آمریکا به شیوه‌ای ناامن و غیرحرفه‌ای برخورد و جان خدمه را تهدید کرده بود. در یک حادثه دیگر، دو جت فرانسوی در یک ماموریت امنیتی مجبور شدند برای جلوگیری از “تعامل غیرحرفه‌ای” توسط یک فروند Su-۳۵، مانور دهند.
روسیه اما روایت دیگری از ماجراهای اخیر دارد و معاون رئیس مرکز آشتی روسیه اعلام کرد ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا در سوریه ۱۲ بار پروتکل عدم برخورد را نقض کرد.
«اولگ گورینوف» امروز (شنبه) درباره جدیدترین تنش در آسمان سوریه اعلام کرد: یک پهپاد MQ-۹ متعلق به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در آسمان استان “الرقه” سوریه به طرز نگران‌کننده‌ای به یک هواپیمای نظامی سوخو-۳۴ روسیه نزدیک شد. دو خلبان روسی با مهارت بالایی که از خود نشان دادند، بلافاصله اقدامات لازم را برای جلوگیری از برخورد با پهپاد ائتلاف بین‌المللی در دستور کار قرار دادند.
“نیکولاس لوکر”، کارشناس سیاست خارجی روسیه در مرکز امنیت نوین آمریکا مدعی است: فراتر از شورش ناکام گروه واگنر، شهرت ارتش روسیه به طور کلی از زمان حمله این کشور به اوکراین به دلیل شکست‌های عملیاتی، مانند ناتوانی در تصرف کی‌یف و موفقیت‌های ادعایی اوکراین در میدان نبرد، مانند متوقف کردن پیشروی روسیه و بازپس‌گیری برخی اراضی متصرف، آسیب دیده بود، به همین دلیل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با درک وضعیت، به دنبال فرصت‌هایی برای جبران آن به واسطه متوسل شدن به این نوع از مانورهای خطرناک مانند رویارویی با پهپادهای آمریکایی بود.
به طور کلی، سوریه جایی است که روسیه می‌تواند به طور جدی قدرت نظامی خود را به نمایش بگذارد و موارد مربوط به پهپادها بخشی از آن است. لوکر گفت که برخلاف وضعیت اوکراین، نیروهای روسی توانسته‌اند در سوریه دستاوردهایی داشته باشند و در عین حال از دولت دمشق حمایت کنند. روسیه واقعا می‌خواهد به عنوان یک قدرت بزرگ تلقی شود و حضور نظامی خود در سوریه را جزو مهمی از این روند بر می‌شمرد.
انتهای پیام

source

توسط postbin