ایسنا/آذربایجان شرقی رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، جهاد دانشگاهی را موجب ایجاد امید و روحیه در میان جوانان دانست و گفت: جهاد دانشگاهی با توجه به رویکرد مشارکتی و اعتماد و ایمان به جوانان متخصص و متعهد و دانش بنیان کردن مسائل و مشکلات کشور نه تنها باعث ایجاد امید و روحیه برای جوانان این مرزوبوم شده است بلکه با رویکرد دانش بنیان و مسأله محور به معنای واقعی تجلی‌گاه علم، ایمان و عمل است.
محمد صادقی آزاد در گفت‌وگو با ایسنا به خدمات ارزنده و شایان جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: تنوع و گستردگی فعالیت‌های جهاد دانشگاهی و ایجاد پژوهشگاه ها، پژوهشکده ها، مراکز، مؤسسات، سازمان ها و شرکت های تحقیقاتی متعدد خدمات ارزنده و شایانی در حوزه های مختلف ارائه می‌کند.
وی به حل مشکلات جوانان با همکاری جهاد دانشگاهی تاکید کرد و ادامه داد: گستردگی فعالیت های این نهاد از جهات مختلف می‌تواند مثمر ثمر و مورد توجه باشد که با برنامه محور کردن این فعالیت ها، خدمات، جذب نخبه ها، استعدادهای برتر و همکاری با سازمان ها و ارگان‌های مختلف و با همفکری و روحیه مشارکتی در کنار حل مسائل مختلف کشور برای جوانان با تخصص های مختلف کرد که یکی از مسائل مهم و اساسی کشور و جوانان می‌باشد.
وی افزود: این نهاد تحت تأثیر مدیریت دانش و کاربردهای آن و با بهره‌مندی از فناوری های اطلاعات و ارتباطات فرصت های ویژه‌ای با توجه به ساختار، رویکرد و امکانات مناسب برای ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر ایجاد می‌کند.
صادقی آزاد اضافه کرد: جهاد دانشگاهی مرکب از دو کلمه، جهاد و دانشگاه است که هم باید در آن جهاد باشد هم باید متناسب با دانشگاه باشد و در همین راستا جهاد دانشگاهی فقط یک نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است، که بر اساس ایمان علم و عمل پایه گذاری شده و همینطور هم عمل می‌کند و بدون شک بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی نتیجه تلاش جهادگران جهاد دانشگاهی است.
وی به محور قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید کرد و گفت: جهاد دانشگاهی توان بسزایی در حل مسائل داشته و در حل مسائل اساسی کشور اثرگذار است؛ حل مسئله اساسی پیوند صنعت و دانشگاه جزو برنامه‌های جدی ماست و برای دستیابی به این هدف در کنار ارزیابی و تشخیص نیازها و مشکلات اساسی کشور در حوزه های مختلف به دنبال بهره مندی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی در پیشرفت دانش بنیان و برقراری پیوند با صنعت با تکیه بر پتانسیل علمی اساتید و دانشجویان فرهیخته خود هستیم و در همین راستا با کاربردی کردن دانش، در مسیر رسیدن به مهار تورم و رشد تولید و پرداختن عملی به مشکلات موجود، جامه عمل بپوشانیم.
وی خود باوری را اساسی ترین مولفه برای رسیدن به خود شکوفایی عنوان کرد و گفت: جهاد دانشگاهی با انجام فعالیت‌های خود در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، فرهنگی، اعتماد و اعتقاد به جوانان به ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در همه حوزه های وابسته به خود، با ایمان و اعتماد به جوانان می‌تواند جلوه گاه، الگوی امید و خود باوری جوانان در جامعه باشد. همچنین با بکارگیری جوانان در بخش‌های مختلف می‌تواند الگوی مسئولیت پذیری و بی تفاوت نبودن نسبت به مسائل و مشکلات کشور باشد.
رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان افزود: انجام هر وظیفه و مسئولیتی، رضایت درونی به جوانان می‌بخشد و افزون بر آن بر اعتماد به نفس آنها می‌افزاید و آنها را برای قبول مسئولیت‌های عظیم تر و گسترده تر آماده و مطمئن سازد و جامعه را بهره‌مند از مدیران متعهد و خدمتگزاران شایسته می‌کند و نیز روند نوسازی و توسعه اجتماعی را بهبود چشمگیر می‌بخشد.
وی جهاد دانشگاهی را منبع دانش و پیشران ایجاد فناوری جدید عنوان کرد و گفت: این نهاد با توجه به رویکرد دانش بنیان و به عنوان منبع دانش و پیشران‌های ایجاد فناوری های جدید در حوزه‌های مختلف به طور فزاینده‌ای سبب حمایت از توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی از طریق اشتغالزایی برای جوانان و متخصصین در بخشهای مختلف شده و از رویکرد سنتی و صرف آموزشی و پژوهشی تا حدودی فاصله گرفته است و با توسعه فناوری در اقتصاد مبتنی بر دانش کمک می‌کند.
وی افزود: اگر نوآوری هایی که جهاد دانشگاهی ایجاد می‌کند و مخاطراتی که می‌پذیرد، دانش مفید و انتقال آن را در کارهای اجتماعی و اقتصادی شتاب دهد کارآفرین بودن آنها به جامعه دانایی محور کمک کرده است که این منجر به بحث در مورد نقش جدید دانشگاه ها و مراکز علمی و مأموریت سوم آن ها یعنی حرکت به سوی کارآفرینی شده است و جهاد دانشگاهی با رویکرد مورد اشاره می تواند الگوسازی مناسبی در ارتباط با یک نهاد کارآفرین به عنوان نیاز اساسی جامعه داشته باشد.
صادقی آزاد به اهمیت گفتمان ها و بیان مسائل تاکید کرد و اضافه کرد: گفتمان ها و بیان مسائل باعث کشف نقاط ضعف برای رفع مشکلات و پیشرفت سازمان ها و نهادها می‌شود. با توجه به اینکه جهاد دانشگاهی یک نهاد انقلابی است و قطعا تعامل دانشگاه انقلابی با جهاد دانشگاهی انقلابی به عنوان یک نهاد بر خواسته از متن انقلاب، با پرورش جوانان مستعد و مومن نتایج بسیار ارزشمند و در خوری را به ارمغان می‌آورد.
وی به تعامل دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با جهاد دانشگاهی تاکید کرد و ادامه داد: دانشگاه شهید مدنی برای رسیدن به ماحصل این ارتباط، تعامل نزدیکی با جهاد دانشگاهی دارد و همواره در پی تقویت این ارتباط و تعامل حسنه است.
وی ادامه داد: جهاددانشگاهی با رویکرد مسأله محور و دانش بنیان، ایمان و اعتقاد به جوانان و متخصصین دانشگاهی، تجاری سازی پژوهش‌ها، برقراری ارتباط با مجموعه های همسو و تقویت روحیه بسیج کنندگی و هم افزایی و هم فکری با دانشگاه ها و مؤسسات مختلف می‌تواند الگو و زمینه ساز و مولد امید و نشاط در جامعه باشد چرا که الگوسازی، مستلزم در اختیار گرفتن افراد با قابلیت های فکری گوناگون است .
رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به تاثیر گذار بودن جهاد دانشگاهی در همه عرصه ها اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی پا به پای مراکز خاص علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و فرهنگی کشور حرکت می‌کند و در همه این مسیرها همواره اثرگذار می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: این نهاد با جذب جوانان متخصص و متعهد و شناسایی استعدادها و نخبه‌های حوزه های مختلف و با هدایت مناسب این افراد متناسب با نیازها و مسائل اساسی کشور با رویکرد حل مسأله و اتکا به نیروی انسانی داخلی و با گذر از مرزهای دانش و با عبور از سختی ها روحیه (ما می‌توانیم) را با پرورش نیروهای انقلابی و تمدن ساز همواره تقویت  می‌کند.
رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و افزود: اقدامات جهاد دانشگاهی در کنار دانشگاه ها و سایر مراکز هم سو در راستای بیانیه گام دوم انقلاب که هسته اصلی مخاطبان آن جوانان می‌باشد به سکانداری جوانان در عرصه های مختلف، پیشرفت تمدن ایرانی و اسلامی و از بین رفتن هژمونی استکبار کمک شایانی می‌کند و با نگاه خوشبینانه و امید افرین به آینده و با ایجاد انگیزه و نشاط در جوانان می‌تواند این نیروهای پیش برنده و مؤثر را از هر نوع اندیشه های که بوی پسرفت، زوال، ناامیدی و ارتجا می‌دهد دور کند و شعار ما می‌توانیم و مدیریت جهادی را با محورقرار دادن نسل جوان مومن، دانا و پرانگیزه که مورد تأکید ویژه بیانیه گام دوم انقلاب می‌باشد عملیاتی کند و با توجه به شرایط موجود که قطار انقلاب اسلامی جز با تلاش، همت و جهاد پیش نخواهد رفت توجه ویژه به جوانان و اعتماد و حمایت از آنها را باید وارد این موضوع کرد.
انتهای پیام

source

توسط postbin