صنایع نظامی دولتی عربستان سعودی اعلام کرد، این کشور با شرکت دفاعی ترکیه‌ای «بایکار» به منظور بومی‌سازی تولید پهپادها در عربستان سعودی، یک توافق استراتژیک را به امضا رسانده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، صنایع نظامی دولتی عربستان سعودی (SAMI) در شبکه اجتماعی «ایکس»، توییتر سابق از این توافق “استراتژیک” خبر داد و گفت: این توافق نقش صنایع نظامی دولتی عربستان سعودی را در حمایت از صنعت دفاع ملی و تحکیم ظرفیت‌های بومی و محلی ما ارتقاء خواهد بخشید.
در ماه ژوئیه، عربستان سعودی توافق کرد که پهپادهای ترکیه‌ای را طی بزرگترین شراکت دفاعی در تاریخ ترکیه از شرکت «بایکار» خریداری کند.
از سال ۲۰۲۱، هنگامی که آنکارا تلاش دیپلماتیک خود را به‌کار گرفت تا روابطش با عربستان سعودی و امارات متحده عربی را بهبود ببخشد، سرمایه‌گذاری‌ها و منابع مالی از سوی این کشورهای حوزه خلیج فارس به ترکیه کمک کرد تا فشار اقتصادی در این کشور را کاهش دهد.
ترکیه سال‌ها با این دو کشور حوزه خلیج فارس به دلیل حمایت آنکارا از جنبش‌های دموکراسی‌خواه در خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال ۲۰۱۸ اختلاف داشت.
انتهای پیام

source

توسط postbin