یک روزنامه عبری نوشت، ده‌ها تن از روسای اسبق سازمان‌های امنیتی-اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای با اصلاحات قضایی جنجالی کابینه این رژیم مخالفت کرده و آن را تهدید امنیتی دانستند.
به گزارش ایسنا، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت گزارش داد، ۱۶۹ تن از روسا و سران اسبق ستادها و نهادهای اطلاعاتی-امنیتی رژیم صهیونیستی شامل پلیس، موساد و شاباک در بیانیه‌ای در مخالفت با اصطلاحات قضایی جنجالی کابینه بنیامین نتانیاهو گفتند، چنانچه دولت، تصمیمات دیوان عالی دادگستری را نادیده بگیرد، تهدیدی امنیتی ایجاد می‌شود.
این مقامات امنیتی اسبق صهیونیست در این بیانیه نوشتند: “عدم پایبندی به احکام دیوان عالی دادگستری باعث فروپاشی ارتش اسرائیل و رفتن توانمندی‌های عملیاتی این ارتش به زیر خط قرمز می‌شود.”
آنها همچنین گفتند، نادیده گرفتن احکام این دادگاه “نیروهای اسرائیل را در معرض طرح اتهام در دیوان دادگستری بین المللی قرار می‌دهد.”
اوایل مرداد نمایندگان کنست در غیاب نمایندگان جناح اپوزیسیون بند “لغو استدلال معقولیت” به عنوان بخشی از لایحه جنجالی “اصلاحات قضایی” کابینه رژیم صهیونیستی را به صورت نهایی تصویب کردند تا تبدیل به یک قانون شود.
این اقدام موجب تظاهرات گسترده در سراسر اراضی اشغالی طی روزها و هفته‌های گذشته شده است. همچنین شمار قابل توجهی از نیروهای ذخیره ارتش این رژیم نیز به دلیل اعتراض به این طرح به مخالفان نتانیاهو ملحق شده‌اند و تمرد نظامیان همچنان ادامه دارد.
به‌رغم مخالفت‌های شدید با این طرح، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی است که هدف آن ایجاد توازن بین قوه‌ها از طریق کاهش اختیارات دیوان عالی به نفع پارلمان است.
این بیانیه در حالی منتشر شد که در تحولی جدید در مساله “اصلاحات قضایی” دیوان عالی رژیم صهیونیستی ارائه توضیحات توسط کابینه این رژیم درباره “لغو استدلال معقولیت” را خواستار شد.
دیوان عالی رژیم صهیونیستی با صدور حکمی کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر را موظف به ارائه توضیحاتی برای توجیه تصویب قانون “لغو استدلال معقولیت” به عنوان بند اصلی لایحه “اصلاحات قضایی” کرد.
دیوان عالی رژیم صهیونیستی در این باره اعلام کرد که این تصمیم در چارچوب روند رسیدگی به شکایات ارائه شده علیه این قانون اتخاذ شده است.
پیشتر روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشته بود: دیوان عالی اسرائیل ۱۲ سپتامبر جلسه استماعی را با مشارکت ۱۵ قاضی این دادگاه برای بررسی شکایت‌های مطرح شده علیه قانون “لغو استدلال معقولیت” برگزار می‌کند. این جلسه به ریاست استر حایوت، رئیس دادگاه برگزار می‌شود. این اولین باری است که ۱۵ قاضی در این جلسه شرکت می‌کنند.
انتهای پیام

source

توسط postbin