ایسنا/گلستان استاندار گلستان از سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان خبر داد و گفت: پروژه‌های هفته دولت به صورت متمرکز با حضور رئیس جمهور افتتاح و کلنگ زنی می‌شود.
علی‌محمد زنگانه عصر چهارشنبه، یکم شهریور در قرارگاه خبری شهید همدانی ویژه هفته دولت ۱۴۰۲ اظهار کرد: به مناسبت هفته دولت، ۳۳ هزار و ۸۹۰ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار بالغ بر ۹۴۷ میلیارد تومان افتتاح یا عملیات اجرائی آن آغاز می شود، که با این پروژه ها، ۳۹ هزار و ۳۷۸ شغل برای مردم استان ایجاد شده یا خواهد شد. 
وی با بیان اینکه از مجموع پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ زنی استان، یک هزار و ۵۶۳ پروژه عمرانی و ۳۲ هزار و ۳۲۷ پروژه اقتصادی و اشتغالزایی است، افزود: از این تعداد ۱۹ هزار و ۴۱۹ پروژه افتتاح و عملیات اجرائی ۱۴ هزار و ۴۱۹ پروژه نیز آغاز می‌شود. 
گلستان استان برتر در ۳ حوزه اقتصاد، صنعت و خدمات
استاندار گلستان در گزارشی از مهم‌ترین اقدامات ۲۲ ماهه خود در استان به عنوان استاندار، از رشد مثبت اقتصادی استان در حوزه های کشاورزی، خدمات و صنعت خبر داد و گفت: گلستان جزو سه استان برتر کشور در این سه حوزه است و در حوزه صنعت و حمایت از بنگاه‌های کوچک و زودبازده رشد ۷.۹ درصدی داشته است.
وی با اشاره به اینکه در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مجموعاً در حدود ۲۶ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان کار عمرانی در استان به انجام رسیده است، تصریح کرد: این رقم در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ در حدود ۴ هزار میلیارد بوده است که رشد چهار برابری را نشان می‌دهد. 
 زنگانه تصریح کرد: در طول سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در حدود ۱۸ هزار شغل منجر به بیمه در استان ایجاد شده است که این عدد طی یک دوره هشت ساله ۳۰ هزار نفر بوده است. 
وی اظهار کرد: گلستان پیشرو در اجرای مصوبات دولت در افزایش احکام کارگزینی کارکنان دستگاه‌های استانی بوده است و احکام کارگزینی فعلی دستگاه‌های اجرایی به نسبت شهریور ماه سال ۱۴۰۱ در حدود ۵۲ درصد رشد داشته است.
زنگانه خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه وزراتخانه‌ها تعهد در تأمین بار مالی بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری داشتند، استان گلستان بدون دریافت اعتبار ویژه در این خصوص نسبت به برقراری احکام کارگزینی کارکنان خود اقدام کرد.
گلستان پیشتاز اجرای قانون تبدیل وضعیت ایثارگران
استاندار گلستان با اشاره به اینکه در حوزه تبدیل وضعیت ایثارگران، بیش از ۵ هزار نفر از مزایای تبصره ۲۰ در قوانین بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در نظام اداری استان برخوردار شده‌اند که ۹۰۰ نفر از این تعداد در دستگاه‌های اجرائی استانی تبدیل وضع شده‌اند، افزود: گلستان یکی از اولین استان‌هایی بود که در اجرای این مفاد قانونی پیشقدم شد.
وی افزود: در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در حوزه آب شرب در شهرستان‌های استان هزینه شده است و بعد از ۱۸ سال شاهد افتتاح بخشی از فاز اول فاضلاب شهر گنبد در سال جاری خواهیم بود که عمده پیشرفت فیزیکی آن از شهریور ماه ۱۴۰۰ به بعد بوده است.
او با بیان اینکه طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در حوزه ساخت و تجهیز مدارس هزینه شده است، گفت: همچنین در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۱۵ میلیارد تومان از ردیف‌ها و منابع اعتباری مختلف و منابع داخلی دستگاه اجرائی صرف توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی شده است.
زنگانه با بیان اینکه درسال ۱۴۰۱ برای اولین بار ۵۷ میلیارد تومان به پروژه‌های دانش بنیان از محل منابع استانی تخصیص صورت پذیرفت، گفت: برای اولین بار شاهد کلنگ زنی سایت تولید محصولات دانش بنیان در مرکز استان در سال جاری خواهیم بود که این کار را در سال ۱۴۰۲ نیز ادامه خواهیم داد و در صورت تأمین زمین مناسب در دومین شهر بزرگ استان یعنی گنبد نیز پس از طی مراحل تأمین زمین و فرآیندهای قانونی آن سایت تولید محصولات دانش بنیان شرق استان را نیز کلنگ زنی خواهیم‌کرد.
افتتاح اولین مرکز مهارت‌آموزی هوش مصنوعی در شهرستان علی آباد کتول
وی با اعلام اینکه برای اولین بار و در صورت تأمین زمین مناسب از سوی مسئولین شهرستان علی آباد، شاهد تأمین اعتبار اولین مرکز مهارت آموزی تخصصی استان در هوش مصنوعی در شهر علی آباد خواهیم بود، گفت: برای اولین بار مهمترین و بزرگترین پروژه زیست محیطی آبی یعنی احیاء و علاج بخشی خلیج گرگان در دریای خزر در مرزهای آبی گلستان به وقوع پیوسته است.
زنگانه با اشاره به اینکه به منظور توزیع عادلانه تسهیلات و توسعه روستا محور، درحدود ۵۰ درصد اعتبارات استانی در حوزه های مرتبط با پیشرفت روستایی اختصاص یافته است، اضافه کرد: برای اولین بار نظام جامع و فراگیر از طریق طراحی سامانه تخصصی برای پرداخت تسهیلات در استان طراحی شده است (سامانه رشد ۸ درصدی) که در نوع خود در کشور منحصر به فرد است.
استاندار گلستان گفت: استان گلستان در بهره وری نیروی انسانی، در حوزه مستندسازی و مدیریت فرآیندهای واگذاری تصدی‌ها، در حوزه کشت قراردادی گندم (بیش از ۱۵۲ هزار هکتار در سال ۱۴۰۱) و حوزه جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی (۲۴۵ میلیارد تومان) در سال ۱۴۰۱ حائز رتبه نخست کشور، در حوزه شاخص توسعه گلخانه‌ای موفق به کسب رتبه سوم و در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری (ارتقا از رتبه ۱۲ به ۵) موفق به کسب رتبه پنجم کشور شد. 
وی با بیان اینکه هدف گذاری صادرات استان در  سال ۱۴۰۱ میزان  ۲۱۰ میلیون دلار بود که با توجه به اقدامات موثر دولت درسال ۱۴۰۱ به عدد ۲۵۰ میلیون دلار رسید، اضافه کرد: همچنین در اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری گلستان موفق به کسب عنوان نخست در کشور شده است که از روابط عمومی و همکاران این بخش کمال تشکر را داریم. 
احیا ۱۰۳ واحد راکد گلستان در دولت سیزدهم 
این مقام مسئول با اشاره به اهمیت احیای واحدهای راکد که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند و یا در سال‌های گذشته راکد شده بودند، گفت: در ابتدای دولت ۵۴۳ واحد غیرفعال در استان گلستان داشتیم که تاکنون ۱۰۳ واحد با سرمایه گذاری بیش از ۹۳۰ میلیارد تومان احیاء و به زنجیره تولید استان وارد شده و ۸۸۶ کارگر در آن مشغول به کار شده‌اند.
زنگانه تصریح کرد: همچنین سرمایه‌گذاری خارجی در استان گلستان از ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار دلار در هشت سال دولت قبل، در دولت سیزدهم به ۱۳ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار (حمل و نقل- تامین مواد اولیه- پرورش ماهی- تولید حباب لامپ-  غلات- گلخانه) رسید. 
استاندار با اشاره به تشکیل کارگروه وصول مطالبات بانکی و مالیاتی برای اولین بار در استان خاطر نشان کرد: نتیجه این اقدامات بازگشت ۹۳ میلیارد تومان مطالبات مشکول الوصول به شبکه بانکی استان و کمک به چرخه تولید بود.
 استاندار گلستان افزود: ترانزیت استان گلستان درسال ۹۸ صفر بوده و در حال حاضر به حدود ۱۶۰ کامیون در طول روز رسیده  است و از زمان بازگشایی مرز تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار کامیون ترانزیت از استان خارج شده است.
 زنگانه در پایان از خبرنگاران و اصحاب رسانه که مطالبات استان را به گوش مسئولان می‌رسانند، تشکر کرد. 
انتهای پیام

source

توسط postbin