ایسنا/قزوین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین گفت: یکی از نکات با اهمیت در حوزه حمل‌ونقل استان، طرح دهکده لجستیک است، یکی از ۱۴ دهکده لجستیک کشور در استان قزوین بود که جانمایی آن در ابتدای دولت بلاتکلیف بود، سال گذشته این موضوع پیگیری شد و دهکده لجستیک استان قزوین به‌عنوان سومین استان در کشور مصوب شد و آماده جذب سرمایه‌گذار است.
مهدی رجحانی عصر چهارشنبه یکم شهریور ماه، در نشست خبری به‌مناسبت آغاز هفته دولت که در محل سالن باغستان سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، در خصوص نحوه توزیع امکانات به روستاها اظهار کرد: احصای مسائل استان نشان داد که ماحصل عملکرد بلندمدت استان این‌چنین بوده که امکانات علی‌الخصوص در بخش روستایی به ترتیبی داده شده که هر کجا قدرت سیاسی و لابی بالاتر بوده امکانات بیشتری دریافت می‌کرده است، به همین دلیل روستاهایی در استان وجود دارند که مستحق دریافت امکانات بیشتری هستند اما محروم مانده‌اند.
وی ادامه داد: سال گذشته کارگروه ویژه‌ای تشکیل شد تا از همه روستاها و راه‌های روستایی بازدید به عمل آید، برای مثال در این کارگروه بررسی شد که اگر روستایی ظرفیت گردشگری دارد اما جمعیت کمی دارد، باید در اولویت قرار بگیرد یا روستاهایی که اقتصاد شکوفا دارند و روستاهایی که اثر راه برای رونق اقتصادی آنجا اثر بالایی است، باید در اولویت باشند، بنابراین اولویت‌بندی‌ها انجام شد تا این اولویت‌ها ملاک توزیع امکانات شود.
این مسئول عنوان کرد: نگاه مدیریت استانی به احداث باغ ویلاها و تفرجگاه در زمین‌ها این است که به‌جای رهاشدگی باید ساماندهی در این عرصه اتفاق بیفتد، از سال گذشته تلاش‌های مفصلی برای این موضوع انجام شده اما فعلاً نتیجه‌ای حاصل نشده است، خوش‌بین هستیم که تا پایان سال بتوانیم این مسئله را به نتیجه برسانیم.
وی بیان کرد: عاملی که کار را در استان ما سخت می‌کند، حجم بالای تخلفات زمین‌خواری در استان است، متأسفانه همین موضوع باعث شده نگاه ملی به استان ما نگاه خوش‌بینی نباشد، بر این اساس تصمیماتی که برای این موضوعات می‌گیریم با دشواری پیش می‌روند، تا بخواهیم ثابت کنیم این تصمیمات در جهت منافع عموم مردم بوده و در جهت منافع افراد خاص نیست زمان می‌برد.
تسهیلات پروژه نهضت ملی مسکن ۵۵۰ میلیون تومان شد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در رابطه با پروژه نهضت ملی مسکن تأکید کرد: پروژه نهضت ملی مسکن از ابتدا بر اساس قیمت تمام‌شده توافق شده بود و هیچ قیمت مقطوعی برای این واحدها اعلام نشده بود، قیمت تمام‌شده به این معناست تورمی که به مصالح ساختمانی و دستمزدها می‌خورد، مشمول هزینه‌های پروژه می‌شود، بنابراین هر چه از پروژه عقب بمانیم، به ضرر متقاضیان خواهد بود. 
رجحانی تصریح کرد: شورای عالی مسکن به خاطر کمک به این مسئله طی ماه گذشته تسهیلات این واحدها را بابت پوشاندن بخشی از این آثار تورمی به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش داد.
وی یادآور شد: با تمام این اوصاف، ساخت این واحدها برای متقاضیان سودآور خواهد بود، حدود ۵۰۰ واحد از پروژه نهضت ملی مسکن در استان قزوین آماده تحویل است که متقاضیان می‌توانند مانده قیمت تمام‌شده را پرداخت کنند و واحدها را تحویل بگیرند، در غیر این صورت امکان واگذاری وجود ندارد.
طی چند ماه آینده سد بالاخانلو آبگیری می‌شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین در حوزه اقدامات مربوط به مقابله با تنش آبی در استان اظهار کرد: در حوزه منابع آب اقداماتی صورت گرفته که یکی از آن‌ها مربوط به سد نهب است، طی چند ماه آینده تکمیل ساختمان سد نهب انجام خواهد شد، آبگیری سد بالاخانلو نیز طی چند ماه آینده انجام خواهد شد.
رجحانی عنوان کرد: مهم‌ترین اقدام برای احیای دشت قزوین تشکیل کمیته احیای دشت قزوین با حضور نخبگان ملی است، انتخاب اعضای این کمیته به نحوی بوده که هم بتواند تصمیمات مهم و درستی بگیرد، هم در اجرای این تصمیمات نهادهای حاکمیتی ملی را همراه کند تا تصمیمات به سرانجام برسند.
این مسئول بیان کرد: هدف از تشکیل کمیته احیای دشت قزوین، احیاء و ارتقای بهره‌وری دشت بوده است، ۸۸ درصد آب مصرفی استان در حوزه کشاورزی است، بازار آب یکی از پروژه‌های کمیته احیاء بود، به‌کارگیری فناوری‌های جدید در این حوزه پیگیری شده و تفاهم‌نامه‌های متعددی در این حوزه منعقد شده است، به‌زودی به اینجا خواهیم رسید که ریاست جمهوری نماینده ویژه‌ای برای دشت قزوین تعیین کند تا کارهای دشت قزوین را با سرعت بیشتری پیگیری کند.
آغاز عملیات اجرایی انتقال خط لوله آب به مهرگان
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین خاطرنشان کرد: یکی از پروژه‌های شاخص ما انتقال آب از سد طالقان به شهرها و روستاها بود، سال گذشته آب این سد به آبیک رسید، طی چند ماه گذشته این آب به زیاران هم رسید، عملیات اجرایی انتقال خط لوله به سمت مهرگان آغاز شده و کار اجرایی آن شکل گرفته و تأکید داریم این کار در کوتاه‌مدت انجام شود.
وی در رابطه با احداث فرودگاه در استان خاطرنشان کرد: بحث احداث فرودگاه در استان با قوت در حال پیگیری است اما موضوع فرودگاه پیچیده‌ است، به جز فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام تمامی فرودگاه‌های کشور زیان‌ده هستند، بنابراین تأمین سرمایه جهت تکمیل فرودگاه و کاربری مسافری کار دشواری است، البته این کار با قوت پیگیری شده، مرحله نخست مناقصه برون‌سپاری انجام شده، برای مرحله دوم بحث‌های فنی مفصلی انجام شده، در آستانه برگزاری مرحله دوم مناقصه هستیم، با سرمایه‌گذار نیز توافق شده است.
رجحانی تأکید کرد: یکی دیگر از نکات با اهمیت در حوزه حمل‌ونقل استان، طرح دهکده لجستیک است، یکی از ۱۴ دهکده لجستیک کشور در استان قزوین بود که جانمایی آن در ابتدای دولت بلاتکلیف بود، سال گذشته این موضوع پیگیری شد و دهکده لجستیک استان قزوین به‌عنوان سومین استان در کشور مصوب شد و آماده جذب سرمایه‌گذار است.
وی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم دیگر در حوزه حمل‌ونقل، ایستگاه راه‌آهن قزوین بود که نقدها و اعتراضات زیادی در مورد آن وجود داشت، آسانسور آن‌جا بهره‌برداری شد و پله‌برقی نیز احتمالاً طی یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
این مسئول اظهار کرد: در رابطه با کم شدن تعداد قطارهای مسیر قزوین- تهران پیگیری‌هایی انجام شده است، قول مساعد داده شده طی مدت کوتاهی یعنی در ماه جاری این معضل مرتفع شود و قطارها به تعداد قبلی بازگردد.
انتهای پیام

source

توسط postbin