ایسنا/لرستان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از ثبت ملی خانه تاریخی حاتمی در بروجرد خبر داد.
عطا حسن‌پور، امروز ششم شهریورماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به منظور حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی، فرهنگی استان خانه تاریخی حاتمی بروجرد ثبت ملی شد.
وی بیان کرد: پس از پیگیری‌های صورت‌گرفته توسط این اداره کل و تفویض اختیار از سوی وزارت میراث‌فرهنگی به استان‌ها، روند ثبت ملی آثار تسریع شده و خانه تاریخی حاتمی به شماره ۳۹۱۱ در بروجرد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
حسن‌پور با بیان اینکه خانه حاتمی از جمله خانه‌های تاریخی در مجموعه طباطبایی‌های شهر بروجرد است که در سالیان گذشته توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تملک شده افزود: این خانه تاریخی با مساحتی حدود ۱۳۰۰ مترمربع دارای تزئینات چوبی و گچی بوده که در نوع خود بی‌نظیر و منحصربه‌فرد است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان قدمت خانه تاریخی حاتمی را مربوط به دوره صفویه دانست و بیان کرد: معماری این خانه که در دو طبقه ساخته شده، دو بخشی است که در وسط این بنا در طبقه بالا یک ایوان بلند به ارتفاع شش متری با دو ستون چوبی وجود دارد و چند اتاق، تالار، پس‌تالار و راه‌پله‌های قدیمی نیز در آن ساخته‌ شده است.
وی اضافه کرد: خانه حاتمی بروجرد از نظر معماری یکی از متفاوت‌ترین خانه‌های تاریخی بروجرد بوده که در خیابان صفا واقع شده است.
انتهای پیام

source

توسط postbin