گناوه- امام جمعه گناوه با اشاره به برکات اربعین گفت: راهپیمایی اربعین موجب تقویت اساسی پایه قدرت نرم محور مقاومت و طرح مجدد اسلام به عنوان یک مکتب حیات بخش شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید عبدالهادی رکنی حسینی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گناوه با اشاره به دیدار هیئت‌های دانشجویی با رهبر فرزانه انقلاب به مناسبت اربعین حسینی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در پایان مراسم اربعین بیاناتی کوتاه اما مهم ارائه فرمودند.
امام جمعه گناوه با بیان اینکه حفظ نورانیت زیارت امام حسین (ع) در وجود خود از نکات مهم فرمایشات رهبری در این دیدار بود، افزود: راه، نام و توسل به امام حسین (ع) راهگشا است چرا که آن حضرت کشتی نجات است و دل کسانی که در محفل و مجلس و زیارت ایشان مشرف شوند نورانی می‌شود که برای حفظ این نورانیت باید دقت و اهتمام بیشتری داشت.
راه حاکمیت توحید از استحکام ارتباط با امام حسین (ع)
وی گفت: راه معنویت و حاکمیت توحید از استحکام ارتباط با امام حسین (ع) به وجود می‌آید و به تعبیر فرمایش رهبری «راه امام حسین (ع) راه اراده است» و باید با اراده حرکت کرد اما یک جاذبه‌هایی به دنبال ایجاد زاویه ایجاد کردن در صراط مستقیم هستند تا با جاذبه‌های شیطانی خود راه مستقیم را تحت تأثیر شیطنت خود قرار دهند که رهبری فرمودند: مقابله با این جاذبه‌های شیطانی مقاومت است.
امام جمعه گناوه با اشاره فرمایش رهبری که مقاومت شرط فتح قله است یادآور شد: رهبری فرمودند که ما به قله‌ها نزدیک می‌شویم و راه رسیدن به قله مقاومت است که امروز این کار در دست جوانان است و امروز هر جوانان می‌توانند مشعلی نورانی در محیط پیرامونی خود باشند همانگونه که شهدا مشعل‌های هدایت هستند.
حجت الاسلام رکنی حسینی تصریح کرد: رهبری فرمودند باید در راه امام حسین (ع) استقامت کرده و همیشه حسینی زندگی کنیم و حسینی بمانیم.
امام جمعه گناوه با تقدیر از ملت سخاوت مند و دولت عراق، بسیجیان، سازمان حشد الشعبی، مواکب و همه عاشقان و ارادت مندان به ساحت قدسی امام حسین (ع) در ایام پیاده روی اربعین افزود: امسال اگر چه دولت آمار حضور زائران حرم امام حسین (ع) را اعلام نکرد اما حرم حضرت ابوالفضل العباس (ع) تعداد زائران در راهپیمایی عظیم اربعین امسال را بیش از ۲۲ میلیون نفر اعلام کرد.
وی بیان کرد: این جمعیت در شهری مانند کربلا همه از برکات امام حسین (ع) است و باید به این مشعل داران امام حسین (ع) افتخار کرد.
وی گفت: از رهبر فرزانه انقلاب، دولتمردان و رئیس جمهور کشورمان، وزرا مربوطه و همه دست اندر کاران، مواکب، نیروهای جانب بر کف فراجا، بسیجیان، استانداران و همه اقشار مردم که به این همایش بزرگ کمک کردند و در استان و شهرستان فرماندار، مسئولان، ستاد عتبات و عالیات، مردم تقدیر می‌کنیم.
امام جمعه گناوه ادامه داد: راهپیمایی امروز اربعین و کربلا را همیشه مدیون شهدا هستیم که راه کربلا را برای ما هموار و باز کردند و باید یاد همه این شهیدان و رأس آنها سردار شهید سلیمانی را گرامی بداریم.
وی با گرامیداشت قیام خونین ۱۷ شهریور ۵۷ و کشتار مردم توسط رژیم ستم شاهی گفت: ۱۷ شهریور نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است و این واقعه خونین نقطه پایانی بر حیات رژیم منحوس ستمشاهی بود.
برکات اربعین در حوزه قدرت نرم
حجت الاسلام رکنی حسینی با اشاره به برکات اربعین در حوزه قدرت نرم گفت: قدرت نرم از مؤلفه‌های اساسی و تأثیرگذار در مناسبت‌های جهانی و بین المللی است.
امام جمعه گناوه با بیان اینکه راهپیمایی اربعین به عنوان یک ابزار نرم افزاری قدرت کارکردهای زیادی دارد ادامه داد: راهپیمایی اربعین موجب تقویت اساسی پایه قدرت نرم محور مقاومت و طرح مجدد اسلام به عنوان یک مکتب حیات بخش شده است.
وی اضافه کرد: تقویت فرهنگ ایثار و شهادت رویکرد دیگر در قدرت نرم اربعیین است و این رویداد دو عنصر جهاد و شهادت را به عنوان دو عنصر تاریخ ساز در سرنوشت و حیات اجتماعی مسلمانان مطرح می‌کند.
وی بیان کرد: محبوب کردن فرهنگ اسلامی به خصوص فرهنگ شیعی، مشروعیت بخشیدن به سیاست‌های انقلاب اسلامی یعنی تقویت قدرت نرم جمهوری اسلامی، دفع تهدیدها و خنثی سازی توطئه بدنام کردن محور مقاومت در سطح افکار عمومی از دیگر کارکردهای نرم افزاری اربعین است.
امام جمعه گناوه اضافه کرد: اربعین یک مسئله دشمن شناسی، شناخت دشمنان اسلام و حق و یزیدیان زمان است و در حقیقت یک راهپیمایی بزرگ و یک مانور عظیم علیه جریان شرک و کفر و جاهلیت مدرن و علیه دشمنان شناخته شده این زمان است.
وی گفت: اربعین تجلی «أَعِزَّةٍ عَلَی الْکَافِرِینَ» و «أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ» است و کفار از این حرکت عظیم و جهانی وحشت کردند و این عزت برای مسلمانان بر کفار است.
امام جمعه گناوه گفت: باید تلاش کرد از ظرفیت اربعین استفاده بیشتری برد و از آسیب‌هایی که ممکن است این راهپیمایی عظیم جهانی را تهدید کند اجتناب کرده و جنبه مردمی آن را بیشتر کنیم.
وی با با گرامیداشت ۲۲ شهریور، روز وقف گفت: یکی از سنت‌های در زندگی ائمه (ع) وقف است که باید در زمینه وقف از آسیب‌ها جلوگیری و در این زمینه اعتمادسازی شود.
وی گفت: موقوفات باید در همان مسیر نظر واقف صرف شود و این به اعتمادسازی به وقف بیشتر و ترویج فرهنگ وقف کمک می‌کند.
مشکل کالای ملوانی حل شود
وی با اشاره به ساماندهی کالای ملوانی و تصویب کلیات لایحه مربوط به این کالا در مجلس گفت: در جلسه‌ای با نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم عرض کردم که یا باید این لایحه که کلیات آن در مجلس مصوب شده است به دولت استرداد شود یا در کمیسیون اقتصادی مجلس چکش کاری شود یا رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بازدید رودررو با مردم شهرستان از نزدیک بیایند حرف‌ها و نظرات مردم و کارشناسان را بشنوند و ببینند.
وی گفت: رئیس جمهور نیز در افتتاح فاز ۱۱ اشاره کردند که باید مردم هم کمک کنند ولی دولت هم باید کمک کنند.
وی بیان کرد: حدود ۶ ماه از سال گذشته و به مردم مجوز سفر دوم داده نشده مردم باید زندگی کنند و باید در این زمینه تصمیم سریع‌تری گرفته شود.
امام جمعه گناوه گفت: اگر چه مسئولان استانی، استاندار، مسئولان شهرستان و نماینده در حال تلاش در این زمینه هستند اما باید توجه بیشتری به خواسته مردم شود.
وی گفت: کالای همراه ملوان ارفاقی بوده که همه دولت‌ها به مرزنشین‌ها این منطقه داده‌اند و باتوجه به اینکه مردم شغلی به غیر از وابستگی به دریا ندارند، باید تدبیری اتخاذ شود تا این مشکل حل شود و اگر دولت بخواهد این ارفاق را بردار باید قبل از آن شغل برای مردم ایجاد شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط postbin