ایسنا/خراسان رضوی مدیر عامل آبفا خراسان رضوی گفت: در تابستان امسال با وجود ادامه پدیده خشکسالی ۴۵۲ شهر و روستا در خراسان رضوی از تنش آب شرب خارج شد.
حسین امامی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد:  افت سطح آب‌های زیرزمینی و افزایش جمعیت و بالا رفتن میزان مصرف صنایع و ارتقاء سطح بهداشت عمومی در روستاها باعث افزایش مصرف آب شرب در این حوزه شده  که با توجه به محدودیت موجود کمبودهایی در برخی از نقاط ایجاد کرده است.
امامی با اشاره به تبعات کاهش بارش‌ها بر منابع آب زیر زمینی به عنوان مهمترین تامین کننده آب شرب ۹۱ شهر و ۲۹۰۷ روستا در استان اظهار کرد: در این شرایط، فشار مضاعفی بر بیش از ۴۰۰۰ منبع تامین آب شرب وارد شده، اما  با اقدامات انجام شده از پارسال تاکنون ۴۵۲ شهر و روستا از تنش آبی خارج شده‌اند.
 امامی افزود: در حالی که شاهد افزایش عمق چاه‌ها به بیش از ۳۰۰ متر، خشک شدن قنات‌ها و چشمه‌ها و افت سفره‌های آب زیر زمینی در بسیاری از شهرها و روستاهای استان هستیم، ۱۲۸۳ روستای مواجه با مشکل تامین آب کمی و کیفی در این استان  وجود دارد.
وی گفت: از این تعداد ۸۶۰ روستا در وضعیت قرمز ۱۹۴ روستا در شرایط نارنجی و ۲۲۹ روستا هم در وضعیت زرد قرار دارند.
امامی افزود: آبفا استان برنامه‌های متفاوتی ، برای رفع مشکل تامین آب مناطق روستایی تدارک دیده  که اجرای آنها  نیازمند ۱۱ هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال اعتبار است.
وی گفت:  این برنامه‌ها شامل حفر و تجهیز ۲۵۹حلقه چاه، اصلاح ۷۰۳ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال ، ساخت ۱۸ باب ایستگاه پمپاژ ، ۴۶ هزار متر مکعب مخزن و ۶ ایستگاه تصفیه آب است.
مدیر عامل آبفا خراسان رضوی ابراز کرد: آبفا خراسان رضوی تمام ظرفیت‌های خود را برای ارائه خدمات پایدار به روستاها به کار گرفته تا مشکلات تامین اب روستائیان به حداقل برسد.
امامی گفت:  یکی از چالش‌های مهم در این حوزه که در زمینه کمبود آب شرب روستایی موثر است، استفاده از آب شرب روستایی برای دام‌ها است.
به گفته وی ۶۲۳ روستا در این استان با تانکر سیار آبرسانی می‌شوند که در قالب فاز دوم طرح محرومیت‌زدایی با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) طی مدت سه سال از تنش آبی خارج می‌شوند.
وی تاکید کرد: با همراهی مشترکان و رعایت مدیریت مصرف، پیک مصرف تابستان امسال پشت سرگذاشته شد.

انتهای پیام

source

توسط postbin