دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به موضوعات مختلفی از جمله درگیری روسیه-اوکراین اذعان کرد، مذاکرات صلح میان این دو کشور بعید است به این زودی رخ دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از راشا تودی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای طی یک کنفرانس مطبوعاتی بیان کرد: خوشحال خواهم شد از اینکه میانجی‌گر بین روسیه و اوکراین باشم تا مذاکرات صلح رخ دهد اما همچنان راه طولانی برای این مذاکرات در پیش است.
گوترش طی این کنفرانس خاطر نشان کرد که «هر اقدام ممکنی» را جهت از سرگیری قرارداد غلات روسیه به منظور تسهیل صادرات غلات اوکراینی در بحبوحه درگیری روسیه-اوکراین انجام خواهد داد.
شایان ذکر است که روسیه مشارکت خود را در این معاهده غلات در اواسط ماه ژوئیه به حالت تعلیق درآورد و تاکید کرد که غرب در تحقق وظایف خود طبق این توافقنامه شکست خورده است.
دبیرکل سازمان ملل در ادامه از دیدار آتی با ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه خبر داد؛ افرادی که در سال گذشته میلادی به انعقاد ابتکار غلات دریای سیاه کمک کردند.
او بدون ارائه اطلاعاتی درباه تاریخ دقیق این دیدارها افزود: من مصمم هستم تا هر اقدام ممکنی را جهت از سرگیری ابتکار غلات دریای سیاه انجام دهم.
آنتونیو گوترش با اشاره به دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت: هرگونه همکاری کشورها با کره شمالی باید با احترام به تحریم‌های اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل علیه پیونگ‌یانگ باشد.
وی ضمن آنکه پیروی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را «کاملا ضروری» خواند، کره شمالی را با اشاره به آزمایش‌های موشکی اخیرش به «نقض این قطعنامه‌ها متهم کرد».
گوترش در قسمت دیگری از اظهاراتش با اشاره به جنگ اوکراین گفت: من فکر می‌کنم جنگ در اوکراین یک عامل کلیدی در تشدید نرمش‌های ژئوپلیتیک است. همچنین راه‌حل برای خاتمه دادن به این جنگ باید با منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی همسو باشد.
دبیرکل سازمان ملل از رهبران جهان خواست تا پیش از نشست مجمع عمومی سازمان ملل گرد هم آیند و برای تضمین آینده‌ای بهتر با یکدیگر مصالحه کنند.
وی در این خصوص تصریح کرد: زمان آن فرا رسیده تا برای راه‌حل‌های واقعی و عملی کنار هم جمع شویم. زمان مصالحه برای فردایی بهتر فرا رسیده است.
هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) در مقر سازمان ملل در نیویورک آغاز خواهد شد.
انتهای پیام

source

توسط postbin