به گزارش ایلنا از خبرگزاری رویترز، در پی اعلام خبر تداوم کاهش عرضه دواطلبانه روسیه و عربستان تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی، در حالی که سرمایه‌گذاران تشدید تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران را زیر نظر دارند، قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه (۱۵ آبان‌ماه) افزایش یافت.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال تا ساعت ۴ بامداد روز دوشنبه به وقت گرینویچ با ۳۵ سنت یا ۰.۴۱ درصد افزایش به ۸۴ دلار و ۸۹ سنت برای هر بشکه رسید.

نفت خام دبلیوتی‌آی آمریکا با ۴۱ سنت یا ۰.۵۱ درصد افزایش، ۸۰ دلار و ۹۲ سنت به ازای هر بشکه داد و ستد شد.

یک منبع در وزارت انرژی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ریاض تأیید کرده است که به کاهش داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود در ماه دسامبر ادامه می‌دهد و تولیدش را در سطح ۹ میلیون بشکه در روز نگه دارد.

 تصمیم عربستان مطابق با انتظارهای تحلیلگران بود.

در همین حال، روسیه همچنین اعلام کرد به کاهش داوطلبانه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت خام و فرآورده‌های نفتی خود تا پایان دسامبر امسال ادامه خواهد داد.

تحلیلگران مؤسسه آی‌ان‌جی طی یادداشتی اعلام کردند بازار نفت در سه ماه نخست سال آینده میلادی با مازاد عرضه روبه‌رو خواهد بود و این وضع برای متقاعد کردن ریاض و مسکو به‌منظور ادامه کاهش تولید کافی به نظر می‌آید.

هر دو شاخص برنت و دبلیوتی‌آی دومین سقوط هفتگی هفته گذشته را تجربه کردند و با کاهش ریسک ژئوپلیتیکی به‌دلیل ملاقات دیپلمات‌های آمریکایی با رهبران منطقه خاورمیانه برای رفع تنش‌های نظامی حماس و رژیم صهیونیستی، حدود ۶ درصد افت کردند.

سورو سارکار، تحلیلگر مؤسسه دی‌بی‌اس مستقر در سنگاپور در این باره گفت: بازار در سطوح کنونی ریسک ژئوپلیتیکی زیادی را به قیمت‌ها نمی‌دهد، بنابراین این یک ریسک صعودی کلیدی باقی می‌ماند.انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلناsource

توسط postbin