سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران واقعاً حق برادری خود را درباره افغانستان ادا کرد و از صمیم قلب از این کشور تشکر می‌کنیم

به گزارش ایسنا، نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان شامگاه پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲ در جلسه‌ی امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان که در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار شد با تشکر از میزبانی ایران از هیئت اقتصادی افغانستانی گفت: جمهوری اسلامی ایران واقعاً حق برادری خود را درباره افغانستان ادا کرد و از صمیم قلب از این کشور تشکر می‌کنیم و همچنین از آقای کاظمی قمی(دستیار ویژه رئیس‌جمهور جمهوری در امور افغانستان) و وزیر جهاد تشکر می‌کنم که کمیسیون مشترک را تشکیل داد.  مشاهده می‌کنیم که آقای کاظمی قمی بصورت شبانه روزی تلاش می‌کند تا دو کشور برادر، مسلمان و هم زبان و هم کیش و هم فرهنگ به یکدیگر نزدیکتر شوند.

وی با بیان اینکه «استعمار جهانی منطقه را رها کرد و رفت اما افغانستان نیاز به تیمارداری دارد»، اظهار کرد: توافقات میان دو کشور نباید تنها در کاغذها نوشته شود بلکه باید اجرایی شود و باید در این زمینه شبانه روزی تلاش کنیم. مقامات دو کشور پیش خدا و ملت مسئولیت داریم که توافقات را در صحنه عمل پیاده‌سازی کنیم. باید همه موضوعات مورد توافق را به صورت منظم پیگیری کنیم.

سرپرست وزارت  صنعت و تجارت افغانستان تاکید کرد: ما بارها اعلام کردیم که میخواهیم بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار مبادله تجاری با ایران داشته باشیم و این موضوع نیز نیازمند زحمت بسیار است. در نباشیم که تخارت خود با ایران را تنها به سطح بلند برسانیم بلکه استاندارهای تجارت را ارتقا دهیم.

عزیزی همچنین با اشاره به بازدید هیئت تجاری افغانستان از برخی صنایع و امکانات استان‌های اصفهان و سیستان و بلوچستان گفت: اقدامات و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال در حوزه‌های معادن، فولاد و بنادر و گمرکات قابل تحسین است و واقعیت این است که به لطف خدا دیگر نیازی به کشورهای اروپایی نداریم و در کنار ما کشور مسلمان و برادر ما تمام علم و فناوری و تکنولوژی وجود دارد.

وی اظهار کرد: طی ۴۰سال گذشته مهاجرین ما با پیشانی باز از سوی جمهوری اسلامی ایران پذیرفته شدند و حتی تعدادی از این مهاجران نیز در حال تحصیل در مقطع دکتری هستند؛ جای تشکر از جمهوری اسلامی ایران است که هیچ تفاوتی میان اتباع خود و افغانستان اعمال نکرد و امروز بچه‌های افغانستان که در ایران بزرگ شده‌اند، ذهنیت بسیار بالایی دارند ذکی و هوشمند هستند و باید از اینها در افغانستان کار گرفته شود؛ این افراد در هر سطحی که باشند، سینه و پیشانی امارت اسلامی به روی آنها باز است و می‌توانند برای کار و خدمت به افغانستان بازگردند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان در پایان تاکید کرد: در هر حالت از جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم و امیدواریم همچون ایران که امروز به مرحله خودکفایی رسیده، که روزی فرا برسد که افغانستان نیز به خودکفایی برسد.

انتهای پیام

source

توسط