asdasd

وزیر نفت اعلام کرد که قرارداد توسعه ۸ میدان نفتی ایران با شرکت‌های روس امضا شده و بیش از ۲۰۰ هزار بشکه از افزایش تولید نفت خام ایران از محل این قراردادها انجام شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، جواد اوجی در نشست خبری مشترک با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه درباره اینکه آیا امروز دورنمای تازه‌ای از حضور شرکت‌های روس در میدان‌های نفتی مطرح شده است، اطهار داشت: مذاکرات با شرکت‌های توانند روسیه ماه‌هاست که از سوی شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است و تاکنون قرارداد توسعه ۸ میدان نفتی ایران با شرکت‌های روسی امضا شده که بیش از ۲۰۰ هزار بشکه از افزایش تولید نفت خام ایران از محل این قراردادهاست.

وی با بیان اینکه مذاکرات با شرکت‌های روسییه برای امضای قرارداد توسعه میدان‌های نفتی و گازی بیشتر در ایران در سه روز گذشته به مراحل نهایی رسیده است و در آینده نزدیک شاهد امضای قراردادهای جدید خواهیم بود، افزود: صدور خدمات فنی و مهندسی، ازدیاد برداشت نفت و گاز، سوآپ نفت و گاز نیز از دیگر محورهای مذاکرات در روزهای اخیر با شرکت‌های روس بوده است.

وزیر نفت با بیان اینکه امروز از ۱۵ تفاهم‌نامه امضاشده بین ایران و روسیه، ۴ تفاهم‌نامه در حوزه انرژی است، گفت: شرکت‌های روسیه علاقه زیادی برای حضور در صنعت نفت ایران دارند، آنها برای فعالیت در ساخت پتروپالایش، زنجیره ارزش پتروشیمی، ساخت مینی ال‌ان‌جی و صادرات فرآورده‌های نفتی ابزار تمایل کرده‌اند.

وی درباره تازه‌ترین روند مذاکرات با کشورهای روسیه، قطر و ترکمنستان برای تشکیل قطب گازی در عسلویه توضیح داد: چند ماهی است که مذاکرات جدی با کشورهای تولیدکننده و صادرکنند عمده گاز در زمینه تشکیل قطب گازی در عسلویه آغاز شده که با حمایت طرف روس همراه بوده است.

وی روسیه، ایران، قطر و ترکمنستان را به ترتیب چهار دارنده بزرگ منابع گازی دنیا دانست و تصریح کرد: ایران زیرساخت‌های بزرگی در زمینه خطوط لوله و  ایستگاه‌های تقویت فشار گاز دارد که با تکیه بر آنها می‌تواند در ترانزیت گاز نقش‌آفرینی کند، ما اکنون روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز ترش تولید می‌کنیم.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم اثبات کرد در روابط با کشورهای همسایه به تفاهم‌نامه اکتفا نکرده است، گفت: در این باره قراردادهای خوبی با شرکت‌های روسیه در زمینه توسعه میدان‌های نفتی و گازی امضا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ایران و روسیه در زمینه بانکی به دستاوردها و توافق‌های زیادی رسیده‌اند، یادآور شد: روابط بانکی زمینه‌ساز توسعه دیگر حوزه‌ها مانند حمل و نقل، نیرو، هسته‌ای و کشاورزی خواهد شد.انتهای پیام/

نرم افزار موبایل ایلنا


source

توسط postbin