تاریخ انتشار به روز شده در

دبیر کل ناتو اعلام کرد که اعضای این ائتلاف نظامی به دلیل افزایش تهدیدات روسیه و چین، در حال مذاکره بر سر استقرار تسلیحات هسته‌ای بیشتر، خارج کردن آن‌ها از زرادخانه‌ها و قرار دادن آن‌ها در وضعیت آماده‌باش است.

آگهی

ینس استولتنبرگ روز دوشنبه ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) در گفتگو با روزنامه بریتانیایی «دیلی تلگراف» خاطرنشان کرد که اعضای ناتو هم اکنون فعالانه در حال رایزنی در مورد اصل استفاده از شفافیت در مورد زرادخانه هسته‌ای به عنوان عامل بازدارندگی هستند.

ینس استولتنبرگ گفت: «من فعلا وارد جزئیات عملیاتی در مورد اینکه چه تعداد کلاهک هسته‌ای عملیاتی یا ذخیره خواهند شد نمی‌شوم، اما در همین حد به شما بگویم که در خصوص این موارد در حال رایزنی هستیم. این دقیقا همان کاری است که ما در حال انجام آن هستیم.»

دبیر کل ناتو در ادامه خاطرنشان ساخت که «شفافیت بودن [در مورد زرادخانه‌های هسته‌ای] این پیام مستقیم را [به دشمنان] متبادر می‌کند که صد البته ما یک اتحاد هسته‌ای هستیم.»

وی در ادامه گفت: «البته که هدف ناتو جهانی عاری از سلاح هسته‌ای است، اما مادامی که سلاح‌های هسته‌ای وجود داشته باشد، ما نیز یک اتحاد هسته‌ای باقی خواهیم ماند. چه بسا در جهانی که روسیه، چین و کره شمالی در آن سلاح هسته‌ای داشته باشند و ناتو نداشته باشد، دنیای خطرناک‌تری است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

استولتنبرگ هفته گذشته گفت که تسلیحات هسته‌ای «اوج ضمانت امنیتی» ناتو و وسیله‌ای برای حفظ صلح است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها هشدار داده است که ممکن است مسکو در شرایط سخت از سلاح هسته‌ای برای دفاع از خود استفاده کند.

کرملین به طور مرتب آمریکا و متحدان اروپایی آن را متهم می‌کند که با ارائه میلیاردها دلار تسلیحات به اوکراین که برخی از آنها علیه خاک روسیه استفاده می‌شود، جهان را تا آستانه رویارویی هسته‌ای سوق می‌دهند.

ناتو که نقش بیشتری در هماهنگی تامین تسلیحات به کی‌یف بر عهده دارد، به ندرت در مورد این نوع تسلیحات به طور علنی صحبت می‌کند، اگرچه بر کسی پوشیده نیست که ایالات متحده بمب‌های هسته‌ای خود را در چندین مکان در قاره اروپا مستقر کرده است.

پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، فرانسه تنها کشور دارای سلاح هسته‌ای در اتحادیه اروپا است. امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه در ماه‌های اخیر آشکارا خواستار بحث‌های اروپایی درباره استفاده از ظرفیت‌های هسته‌ای فرانسه برای دفاع از این قاره شده است.

از نظر آقای ماکرون، عدم اطمینان در مورد تعامل آینده ایالات متحده در اروپا، اتحادیه اروپا را مجبور می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به یک توان بازدارنده هسته‌ای مختص به خودش نیاز دارد یا خیر.

پیشنهاد ماکرون این است که فرانسه می‌تواند در این زمینه کمک کند؛ اما مشخص نیست که آیا فرانسه اراده و توان گسترش چتر هسته‌ای خود به بقیه کشورهای اتحادیه را دارد یا خیر.

واکنش روسیه: اظهارات رئیس ناتو تشدید‌کننده تنش‌ها است

کرملین روز دوشنبه اظهارات ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در خصوص آغاز مذاکرات میان اعضای این پیمان برای استقرار تسلیحات هسته‌ای بیشتر را اقدامی در جهت تشدید تنش قلمداد کرد.

آقای استولتنبرگ به تازگی در این خصوص مدعی شده است که ناتو در مواجهه با «تهدید‌های فزاینده روسیه و چین»، در حال رایزنی برای استقرار تسلیحات هسته‌ای بیشتر، خارج کردن این سلاح‌ها از انبار و قرار دادن آنها در حالت آماده باش است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در واکنش به اظهارات دبیر کل ناتو گفت به نظر می رسد این اظهارات با بیانیه کنفرانس صلح اوکراین در ژنو که در آن هرگونه تهدید یا استفاده از تسلیحات هسته‌ای در چارچوب جنگ اوکراین غیرقابل قبول خوانده شده، مغایرت دارد.

سخنگوی کرملین سپس در این خصوص تاکید کرد: «این چیزی جز اقدامی دیگر در جهت تشدید تنش‌ها نیست.»

مسکو می گوید که ایالات متحده و متحدان اروپایی این کشور با میلیاردها دلار کمک تسلیحاتی به اوکراین که برخی از آنها می‌تواند علیه خاک روسیه مورد استفاده قرار گیرد، جهان را تا آستانه یک رویارویی هسته‌ای پیش برده‌اند.

بنا به تایید فدراسیون «دانشمندان آمریکایی»، روسیه و ایالات متحده با در اختیار داشتن حدود ۸۸ درصد از کل زرادخانه های هسته‌ای جهان، از بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای جهان به شمار می‌روند.

آگهی

در بولتن دانشمندان اتمی آمده است که ایالات متحده حدود ۱۰۰ سلاح هسته‌ای غیر راهبردی از نوع B61 را در پنج کشور اروپایی (ایتالیا، آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند) مستقر کرده است.

بر اساس این گزارش، آمریکا همچنین ۱۰۰ سلاح دیگر از این نوع تسلیحات هسته‌ای را در داخل مرزهای خود در اختیار دارد.

تعداد کلاهک‌های هسته‌ای غیر راهبردی روسیه حدود ۱.۵۵۸ عدد تخمین زده می‌شود، اگرچه کارشناسان کنترل تسلیحات می‌گویند به دلیل محرمانه بودن اطلاعات مرتبط به این تسلیحات، تعیین تعداد دقیق کلاهک‌های هسته‌ای روسیه بسیار دشوار است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

source

توسط postbin